Pilatesova metoda

Mnozí možná netuší, co přesně to Pilatesova metoda je a co nás učí. Nabízím tedy přehledný a stručný popis tohoto cvičení.

Za touto metodou cvičení stojí muž jménem Joseph Pilates, původně z Německa, který se narodil ve 2.polovině 19.století. Možná to bylo právě jeho neduživé dětství, které ho naučilo na jedné straně bojovat a na straně druhé uvědoměle pracovat se svým tělem. Sám Pilates se věnoval józe a v mnohém ve své koncepci cvičení z jógy vychází. Především tedy v naprosté kontrole mysli při cvičení a koncentraci. Za první světové války Pilates působil jako ošetřovatel zraněných vojáků, kteří byli upoutáni na lůžko. Vyvinul pro ně takovou formu cvičení, která jim umožnila zotavit se. K tomu nepotřeboval více, než samotnou postel a pár jednoduchých pomůcek jako per z postelí, poličky nebo židle. Své cvičení zaměřoval především na protahování a posílení končetin a páteře. Měl takový úspěch, že byl požádán, aby trénoval nejelitnější jednotku Britské armády. Trénoval i známé sportovce a po emigraci do USA, kde si založil vlastní studio, jeho trenérství využívali především tanečníci. I tancem je dnes známá Pilatesova metoda inspirována, především tím klasickým a baletem. Pilatesova metoda je v dnešní době předmětem zkoumání fyzioterapeutů z celého světa, kteří ji soustavně vylepšují a vřele doporučují všem bez rozdílu věku a pohlaví.

Na co se Pilatesova metoda zaměřuje?

Pilatesova metoda přináší spojení protažení z jógových cvičení s posílením celého svalstva těla. Jedná se o cvičení založené na rovnováze a harmonii a ve svých důsledcích vyrovnává svalové dysbalance, kdy máme jeden sval zkrácený na úkor funkce druhého svalu, se kterým spolupracuje při pohybu v kloubu. Pilatesova metoda cvičení nejen, že posiluje rovnoměrně svalstvo celého těla, ale zárověň ho i protahuje tak, aby svaly byly pružné, dlouhé a tedy štíhlé. Jako první cíl si klade posílení středu těla, tzv Power house (bříšní svalstvo), díky kterému si osvojíme zdravý a správný postoj těla, který eliminuje bolesti zad způsobené právě špatným držením těla. Až sekundárně se zaměřuje na ostatní svalstvo těla, hlavně záda a končetiny. Zprvu je třeba si osvojit základní principy cvičení a teprve při správném dodržování těchto principů můžeme pokročit k posílování.  Lidé cvičící pravidelně Pilatesovu metodu se cítí fyzicky i duševně fit, neboť tyto stránky spolu velmi úzce souvisí, postupně se zbavují bolestí svalů a kloubů a odměnou jim je vyrýsované a štíhlé tělo.

Dnes se cvičí ve světě více forem Pilatesova cvičení, vznikají neustále nové, inspirované různými sportovními směry. Dvě základní formy jsou cvičení na strojích (ty, jež vyvinul Pilates ve vojenské zotavovně z postelí), které je s ohledem na ceny strojů velmi finančně náročné a cvičení na zemi na podložkách, které je naopak dostupné všem.

Já sama kombinuji cvičení Pilatesovy základní a pokročilé sestavy na podložkách se sestavami jógovými a s jednotlivými ásanámi, s tancem, tzv. Standing Pilates a s posilováním s Thera bandy (gumovými pásy), které nám pomohou intenzivněji posílit svalstvo celého těla, cvičím i s velkými míčí, které umožňují více relaxovat, hlavně protáhnout a uvolnit záda. Pilatesovo cvičení se dá využít naprosto všestranně: pro posílení, protažení, pro rekonvalescenci po úrazech, nemoci, po porodu i jako příprava na porod a pro cílenou léčbu bolestí zad.

Co je třeba při cvičení dodržovat?

Základní principy cvičení jsou: správný dech, soustředění síly do středu těla (Power house), plynulost, maximální koncentrace, kontrola pohybu a přesnost. Na to vše je třeba při cvičení myslet, takže je cvičení pro začátečníky trochu psychicky a mentálně náročnější. Rozhodně nečekejte, že si přijdete na lekci "vypnout" :-)