Jóga

S popisem jógy to nebude tak jednodujé a přímočaré jako s popisem Pilatesaovy metody. Tímto se omlouvám všem, kteří čekali jednoznačnou stručnou odpověď na to, co to jóga je.

Podle mého vlastního chápání je jóga především filozofií a způsobem života. Jógový život v sobě zahrnuje hlavně dodržování etických a sociálních zákonů a pravidel, jóga je cesta duševního rozvoje a práce na sobě sama. Jóga je fyzické cvičení v souladu s potřebami vlastního těla a naslouchání mu. Jóga je uvědomělé dýchání a prožívání každičkého okamžiku všemi smysly s bdělou myslí. Jóga je také o nalézání smyslu života a odpovědí na životní otázky v sobě. Jóga je cesta k jednotě ducha a těla, člověka, přírody, vesmíru a boha.

Pokud by někdo přeci jen hledal konkrétnější informace o stylu cvičení, kterému se věnuji jak na kurzech tak ve vlastní praxi, čtěte dále. Ve své vlastní praxi nedám dopustit na Rišikéšskou sestavu zvanou Šivananda jóga obsahující asi devět základních ásan, pránajámickou a meditační praxi. Tato sestava je velmi dobře promyšlená, uvolňuje svatstvo těla a harmonizuje vnitřní orgány. Účinky na fyzické tělo jsou spíše energizující díky střídání předklonových a záklonových pozic, dá se cvičit jak zrána tak večer, vždy záleží na tempu. Svou každodenní cvičební praxi si nedokážu představit bez Pozdravu slunci, který klidně několikrát opakuji a zakončuji obvykle Šíršásanou (stojem na hlavě). Pravidelně, pokud nejsem těhotná či jinak v indispozici, provádím dvakrát ročně, vždy při střídání ročních období, šankhaprakšalánu (jednu z očisných technik, kdy se pije pro důkladnou očistu střev jen slaná voda). Dle potřeby a stavu zad, hlavně při občasných bolestech kvůli zvedání a neustálému nošení dětí, cvičím Pilatesovu metodu, kterou obohacuji o cviky na posílení zádových svalů. Dále se ve své vlastní praxi věnuji cvičení Hormonální jógové terapie, se kterou mám velmi dobré zkušenosti a pro nabuzení energie cvičím sestavu 5 Tibeťanů. Velmi intenzivně se věnuji meditacím a pránajámě. Každý den začínám 2minutovou ledovou sprchou :-) Vím, co mi dělá dobře :-) 

Co se týká pozic a stylu cvičení, které vyučuji, vždy vše závisí na charakteru skupiny, kterou vedu. Ráda praktikující jógíny naučím i složitější ásany z Šivananda jógy, chci si však být jistá, že jsou především duševně a fyzicky k tomuto připraveni. V józe nejde o soutěživost a předhánění, ale o pozvolné překonávání vlastních hranic s přihlédnutím k momentálním možnostem a s respektováním svého vnitřního hlasu moudrosti, který vám přesně řekne, zda je ta pravá chvíle cvičit to či ono. Cvičení přizpůsobuji také okamžité náladě ve skupině, cvičíme spíše klidnou hatha jógu, cviky však vsázíme i do delších sestav, které si lehce zapamatujete a jednoduše si je můžete zacvičit i doma.